Základní pravidla společné pro všechny verze jsou rozdání dvou karet pro hráče a dvou pro bankéře. Zatímco Nevada Baccarat (Punto Banco) je hrou náhody, bez potřebných zkušeností a znalostí strategie, Chemin de Fer a Baccarat Banque je vhodný právě na využití strategie a zkušeností z hry a k poznání soupeře. Právě proto, že u nich má hráč za přesně stanovených podmínek na výběr hrát nebo stát.

Hodnota karet a jejich kombinací je stejná pro všechny verze Baccaratu. Číselné karty 2-9 mají hodnotu, které jsou nositelem. Obrázkové karty J, Q, K mají hodnotu 0 bodů. Eso A přispívá k součtu jedním bodem. Základní pravidlo říká o počtu bodů, který je od 0-9 z dvou nebo více karet. Pokud je součet z karet vyšší než 9, číslice na straně desítek se jednoducho maže. Příklad možných kombinací: 3+4=7, 3+A=4, A+9=10=0, 6+7=13=3, Q+8=8.

Právě z kombinace A+9 je odvozen název samotné hry. Jejich součet představuje 0 bodů a jde o nejhorší možnou kombinaci ze dvou karet. A v italštině nula znamená baccara. Naopak nejvyšší součet je 9, ve francouzštině nazvaný La Grande – velký součet. La Petite nazýváme součet malý a představuje hodnotu 8. Co se týká třetích karet pro hráče, resp. bankéře, ve hře Punto Banco je přesně stanoveno, kdy si ji hráč i bankéř musejí vzít. U Baccarat Chemin de Fer a Baccarat Banque má za přesně určených podmínek (u součtu 5 ze dvou karet) hráč i bankéř možnost volby tahat nebo zůstat stát. Situace se tak může vylepšit (3+2 + 4=9) nebo zhoršit (3+2 + 9=14=4).

Výsledkem Baccaratu může být výhra hráče, bankéře nebo remíza. U stolu může sedět podle dohody vícero účastníků, kteří v podstatě sázejí na jeden ze tří možných už zmíněných výsledků. V Punto Banco Baccarate bank drží kasino a účastník hry jen formálně rozdává karty, ale v Chemin de Fer bank drží jeden z hráčů a pozice bankéře rotuje po celém stolu z hráče na hráče. Minimální výška sázky se pohybuje od 25 $/EUR až do 500 $/EUR. Obvyklá maximální sázka je okolo 10 000 $/EUR. Samotná výška sázky závisí i na dohodě a může být prakticky neomezena, hlavně proto, že výhernost kasina oproti jiným hrám je skutečně nízká, pohybuje se pod 2%.